Wiercenie głębokich otworów w metalu

O głębokich otworach mówimy wówczas, gdy ich głębokość dziesięciokrotnie przewyższa wartość średnicy otworu. W firmie Reg Form głębokie otwory wykonujemy wiertłami lufowymi.

Wiertła lufowe to długie, cienkie narzędzie tnące do wykonywania otworów w metalu przy zachowaniu unikalnego stosunku głębokości do średnicy. Wiercenie z użyciem wierteł lufowych zostało początkowo opracowane do produkcji luf, w których zarówno prostoliniowość, jak i wytrzymałość lufy były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W naszej firmie głębokie otwory są wykonywane na specjalnej 6 osiowej maszynie CNC. Możemy wykonać otwory o średnicach od 5 do 40 mm o maksymalnej głębokości 1600mm. Wiertło lufowe różni się od konwencjonalnego wiertła krętego unikalną geometrią.

Otwór pilotowy w wiertłach lufowych

Wiertło lufowe wymaga otworu pilotowego. Bez niego, długie wiertło może ulec uszkodzeniu bądź zmieni swój kierunek. Otwór pilotowy można wykonać za pomocą wiertła lub głowicy. Wybór narzędzia zależy od rodzaju otworu, jak również jego położenia. Przy otworach sięgających 1000 mm bądź więcej, każde niewielkie odchylenie na starcie może spowodować, że nasz otwór na końcu będzie przesunięty o kilka milimetrów. Płytsze otwory o głębokości do 20xD (średnica otworu) wykonujemy wiertłami pełnowęglikowymi.

Chłodziwo do wiercenia lufowego

Proces wiercenia tak długich otworów jest możliwy dzięki zastosowaniu chłodziwa pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby proces wiercenia przebiegał prawidłowo ważne jest, żeby zadbać o czystość chłodziwa. Podczas procesu powstają mikrodrobinki, które bez odpowiedniego systemu filtracji dostają się do systemu chłodzenia i mogą doprowadzić do spadku jakości wykonanego otwory, a w najgorszym przypadku do uszkodzenia maszyny. 

Ograniczenia w wierceniu długich otworów

Wiercenie z użyciem wierteł lufowych można wykonywać przy ograniczonej wydajności na zwykłych maszynach CNC. Otwory o stosunku głębokości do średnicy wynoszącym 20:1 lub większym wymagają na ogół dedykowanego sprzętu, aby osiągnąć najwyższą wydajność i niezawodność procesu, i mogą osiągnąć ekstremalne stosunki wynoszące 400:1 lub więcej. W naszej firmie wiertła lufowe są wykorzystywane bardzo często. W formach odlewniczych wykonujemy nimi  otwory, które służą chłodzeniu form odlewniczych. W dużych formach stosowanych do odlewania elementów strukturalnych samochodów możemy znaleźć nawet 100 kanałów chłodzących. Otwory chłodzące często się przecinają oraz znajdują się pod różnymi kątami. W naszej firmie możemy wykonywać otwory w detalach o wadze do 20 ton. 

wiercenie w metalu

wiercenie otworu za pomocą wiertła węglikowego

6 osiowa maszyna do wiercenia otworów w metalu

Maszyna do wiercenia głębokich otworów w metalu

wiercenie głębokich otworów

Wiertła lufowe

Wiercenie głębokich otworów w metalu

Element formy odlewniczej

Comments are closed.

Translate